Kapat
x

Zarif Bir Irk: Balinese Kedisi

Savaş döneminde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Siyam kedisinin tekrardan üretilmesi sonucunda meydana gelen Balinese kedisi, ismini Balili dansçıların zarif hareketlerinden esinlenilerek almıştır. Kökeni Amerika’ya dayanan Balinese kedisi, Siyam kedisinin daha uzun tüylü versiyonudur. Uzun süre Siyam kedisi olarak bilinse de 1970’li yıllarda Balinese, ayrı bir kedi ırkı olarak kabul edildi. Yumuşacık tüyleri, cam mavisi gözleri ve şaşırtıcı güzelliği ile Balinese sahiplenme isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Balinese sahiplendirme oldukça yaygın bir durum olmuştur. Özellikle karakteristik yüz hatları ve sahibine bağlılığı ile dikkat çeken Balinese yalnız kalmaktan asla hoşlanmaz. Bir Balinese kedisi sahiplenmek istiyorsanız, onu tek başına bırakmamalısınız. Hareketli bir yapıya sahip olan Balinese, bahçe gibi ortamlarda yaşayabilir.

Balinese Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni : Amerika

Karakteri : Zarif, Hareketli, Sevecen

Tüy Rengi : Beyaz, Krem, Mavi, Kızıl, Leylak, Çikolata, Tekir

Gövde : Orta

Kürk Yapısı : Uzun, Tüylü

Kuyruk : Uzun, Tüylü

Balinese Kedisi Karakter ve Özellikleri

Siyam kedisi ile neredeyse aynı karakter özelliklerine sahip olan Balinese kedisi enerjik bir ırktır. Sürekli olarak insanlarla iletişime geçmeyi sevdiği için sık sık alçak seslerle miyavlamaktadır. Sahibine oldukça düşkün olan Balinese sahiplendirme işlemlerinde büyük zorluk çıkarmaktadır. İsteyen herkes ne yazık ki bu ırkı sahiplenemiyor. Bunun sebebi yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaması ve hemen terk edilme düşüncesine kapılmasından kaynaklanıyor. Bu sebeple Balinese sahiplenme isteyen kişiler bu koşulu muhakkak göz önüne almalıdır. Zaten cam mavisi gözlerini görünce onu bir an olsun yalnız bırakmak istemeyeceksiniz… Zeki ve oyuncu bir kişiliği olan Balinese kedisi, insanlarla olduğu kadar hayvanlarla da iyi ilişkiler kurar. Kendisine sürekli olarak yeni oyun arkadaşları aradığı için kısa vadede yanına yeni bir arkadaş alabilirsiniz. Balinese kedisini diğer kedilerden ayıran bir diğer özelliği ise hislerinin çok yüksek olduğu… Bir Balinese kedisi eğer sahibinin üzgün olduğunu hissederse, derhal yanına giderek onu teskin etmeye çalışır. Açık ortamlardan hoşlanan bu ırkı teras, balkon ya da bahçe gibi yerlerde besleyebilirsiniz. Tabii soğuk havalarda evin içerisine almayı ihmal etmeyin.

Balinese Bakımı

Uzun tüylerine rağmen sık tüy dökmeyen bir ırk olan Balinese, haftada bir ya da iki kez tarak veya fırça ile taranırsa bakımları tamamlanmış olur. Bunun yanı sıra düzenli olarak veterinerde ağız ve diş bakımı yaptırırsanız kediniz son derece sağlıklı olacaktır. Balinese yavru kedi olarak alındıysa taranma ihtiyacını daha seyrek yapabilirsiniz. Bunun dışında kedi ek vitaminleri satın alarak ara sıra kedinizin vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlayabilirsiniz.

Balinese Vücut Yapısı

Uzun tüyleri ile dikkatleri üzerine çeken Balinese, hipoalerjenik kediler arasında yer alıyor. Özetlemek gerekirse Balinese kedisi, diğer kedilere nazaran daha fazla alerji yapma eğilimine sahiptir. Kedi tüyüne alerjisi olanlar için pek de iyi bir tercih sayılmaz. Ortalama boyutlarda bir kedi olan bu ırk, uzun tüyleri olmasına rağmen pek tüy dökmez. Yavru kedi halindeyken beyaz ya da krem renklerde olsa da yaşı ilerledikçe mavi, kızıl, tekir, kahverengi benekler meydana gelebilir. Gözlerinin güzelliği ile görenleri hayran bırakan Balinese kedisinin göz rengi genellikle soluk mavidir, fakat menekşe rengi olanları da vardır. Bacakları ve kuyrukları uzun ve tüylüdür. Uzun bir yüze sahip olan bu ırkın suratı karakteristik bir görünüme sahiptir. Burnu nispeten uzundur ve gözleri badem şeklindedir. Tüyleri yumuşacık ve upuzundur.

Balinese Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Balinese kedisi oyun oynamayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok sever. Çocuklarla iyi vakit geçiren bu ırk, diğer hayvanlarla da son derece uyumludur. Hareketli ve oyunbaz hareketleri yüzünden ona kısa sürede yeni bir arkadaş almanız kaçınılmaz olacaktır.

Balinese Kedisi Sağlık Durumu

Balinese türü tüyleri alerjiye sebep olan kediler arasında yer aldığı için tüy alerjisi bulunan sahiplerine oldukça zor anlar yaşatabilir. Bu ırk genel olarak sağlıklıdır, fakat bazı kalıtsal hastalıklara yatkınlık göstermektedir. Bu hastalıklar dilate kardiyomiyopati, retina dejenerasyonu, karaciğer sorunları ve şaşılık olarak sıralanabilir. Bunlar haricinde iyi bir bakım ile 15 yıl kadar yaşayabilirler. Kedinizin sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamasını istiyorsanız, her şeyden önce onun için en iyi mama çeşitlerini tercih etmelisiniz.

Balinese Kedisi Eğitilebilir mi?

Bu ırk sahiplerine düşkünlükleri ile bilindiği için onları üzecek şeylerden uzak durur ve sık yaramazlık yapmaz, fakat hareketli mizacı gereği bazı durumlarda çizgiyi aşabilir. Zeki bir yapısı olmasına rağmen bu cins eğitime pek de sıcak bakmamaktadır.

İlginizi Çekebilecek İçerikler: Evdeki Leopar: Bengal Kedisi

Lepus Mia Premium Yatak Bordo XLarge

Lepus Mia Premium Yatak Bordo XLarge

1,760.00 ₺
1,584.00 ₺
Lepus Aria Yelek Sax Mavi XXLage

Lepus Aria Yelek Sax Mavi XXLage

450.00 ₺
405.00 ₺