Kapat
x

Australian Shepherd Özellikleri ve Bakımı

Australian Shepherd cinsi köpekler yavru iken sosyalleştiklerinde çocuklar ve köpeklerle harika bir şekilde arkadaş olmaktadır. Daha çok yabancılara karşı utangaç tavırlar sergilerler. Sosyalleşemediklerinde ve yeterli egzersiz yapmadıklarında biraz huysuz ve sinirli olabilirler. Genellikle çabuk sıkılırlar. Fiziksel özellikleri üçgen ve yüksek duruşlu kulaklarıyla dikkat çeker. Makas dişleri ve kahverengi-mavi-amber gözlü çeşitleri olabilir. Boyları kuyruklarından uzundur.

Australian Shepherd Karakter Özellikleri

Oldukça çalışkandır ve sürü gütme eğilimlidir. Tek başlarına durmak istemezler. En akıllı ırklardan biridir. Çok çabuk sıkıldıkları için davranışlarında biraz bozukluk olabilir. Hareket etmeyi çok severler. Sadık, koruyucu ve dikkatli canlılardır. Cesur ve güvenilir olduğu için harika koruma köpekleridir. Yavruyken güzel eğitildiğinde ve ilgilenildiğinde mutlu ve iyi birer köpek olurlar. Tek bir sahibi kabul etmektedirler. Tanımadıkları insan ve hayvanlardan kuşkulanırlar ve rahatsız olurlar, hakimiyet kurmayı sevdikleri için agresifleşebilirler. İçinde büyüdükleri ailenin çocuklarıyla çok iyi anlaşıyor olmaları yanı sıra dışardaki çocuklarla pek anlaşamazlar. Kolay eğitilebilmektedirler. Genellikle havlamazlar.

Australian Shepherd Eğitimi

Avustralya Çoban köpeği olarak bilinmektedir. Eğitimi diğer ırkların eğitimlerine göre daha eğlenceli geçmektedir. Hiyerarşik sistemi çok sevdikleri için kolaylıkla eğitilebilirler. Tuvalet ve itaat eğilimleri kısa sürede başarı yakalamaktadır. Spor aktivitelerini çok sevdikleri için yarışmalarda başarılı olan türlerden birisidir.

Australian Shepherd Bakımı

Tüylerinin devamlı taranmasına gerek yoktur. Orta ve uzun tüy çeşitleri bulunmaktadır. Alt tüy katmanı yoğun, hafif yada düz dalgalı tüylere sahiptirler. Siyah ve kırmızı tüyleri olabilir. Bacaklarındaki ve başının üzerindeki tüyleri yumuşak ve kısadır.

Tüy dökme dönemlerinde taramalarına dikkat edilmesi yeterli olmaktadır. Ilık ve serin havalara uyum sağlayabilirler yine de kapalı ortamlarda yaşaması gereken türlerdir. Gerektiği zamanlarda banyo yaptırılabilir.

Australian Shepherd Kökeni

Australian Shepherd türü olsa da kökeni Avustralya değildir. Basklı bazı çiftçilerin Avusturalya'ya göçü sırasında yanlarında götürmesiyle orada yetiştirilmeye başlanmıştır. 1849 yılında Amerika'ya Altın Hücumu zamanında gelmiştir. Birkaç yüzyıldır da Kuzeybatı Amerika'da gelişimi devam etmiştir. Sert hava koşullarına uyum sağlamaları için diğer pek çok köpekle melezlenmiştir. Melezlenme sonucunda yetenek, dayanıklılık ve hız gibi özellikleri gelişmiştir. Rodeo performansları ve 'Run Appolosa Run' gibi Disney filmlerinde yer alan cinsimizin popüleritesi artmıştır.

Petcanlar'da köpeğinizin ihtiyaçları olan bakım ve temizlik ürünlerini, mama ve vitaminleri bulabilirsiniz. 

Lepus Aria Basic Minder Kahverengi Large

Lepus Aria Basic Minder Kahverengi Large

1,375.00 ₺
1,237.50 ₺