Kapat
x

Sahibim Nereye Ben Oraya: American Wirehair

İlk olarak 1966 yılında New York’ta görülen American Wirehair cinsi, bir mutasyon sonucunda oluşmuştur. 1978 yılında genetiğinin korunması için ırk olarak kabul edilen bu cins, dik ve kıvırcık tüyleri ile bilinmektedir. American Shorthair kadar rağbet görmese de tüyleri sayesinde kendisini sevdiren bu cinsin yapmaktan en keyif aldığı şey ise sürekli olarak sahibini takip etmek! Tüm gün sahibinin peşinden gidebilen American Wirehair, minicik kalbi ile gördüğü hemen herkesi sevmektedir. Sıcakkanlı ve sempatik tavırları ile karşılaştığı herkesin gönlünü kazanan American Wirehair cinsi kedi, ılıman kişiliği sebebi ile “palyaço kedi” olarak da anılıyor. Adeta ev kedisi olmak için doğan bu cins, sevecen tavırlarına rağmen oldukça sert yüz hatlarına sahiptir. Bu yüzden pek çok kişi ilk başlarda bu cinse karşı ön yargılı davransa da evcilliği ve iyi huyu ile kısa sürede bu ön yargıları yıkıyor.

Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Amerika

Karakteri: İyi huylu, Hareketli, Oyuncu

Tüy Rengi: Gri, Beyaz, Siyah, Alacalı, Kahverengi

Gövde: Geniş

Kürk Yapısı: Kıvırcık, Dik, Sık

Kuyruk: Orta

American Wirehair Karakteri ve Özellikleri

American Wirehair cinsi bulunduğu ortama uyum sağlamasının yanı sıra hareketli, oyuncu ve atletiktir. Böyle olmasına rağmen eğer sahibi yaşlı birisiyse, onun yaşam tarzına son derece iyi ayak uydurabilir. Bu cinsi oyalamak için onunla sık sık oyun oynayabilirsiniz, alacağınız oyuncaklar ve özellikle de sesli ve ışıklı oyuncaklar ilgisini oldukça çekecektir. Sosyalleşmekten asla geri kalmayan American Wirehair sahip olduğu özellikler sebebi ile insanlardan kaçmak yerine onlarla etkileşime geçmeye çalışır. Dost canlı kişiliği dışında bu cinsi meraklı yönleri ile görebilirsiniz. Oyun oynadığı zamanlar dışında sessiz bir şekilde köşesinde bekleyen American Wirehair doğasındaki özellikler dolayısıyla meraklı gözlerle sahibini izlemektedir. En büyük zevklerinden birisi nereye olursa olsun sahibini takip etmektir. Eğer American Wirehair cinsi bir kedi edinmek istiyorsanız, ayağınızın altından eksilmeyecek olan bu şirin şeye alışmanız gerekecek! Oldukça hareketli olan bu cins, iyi huylu olmasına rağmen kucağa alınmayı pek sevmez. American Wirehair cinsi kedi canı ne zaman isterse, o zaman kucağa gelmektedir.

American Wirehair Bakımı

Bu cinsi bakımları için ele alırsak, bir tek tüyleri özel bir bakıma ihtiyaç duyabilir. Sık, kıvırcık ve dik tüylere sahip olan bu cinsi var olan özellikler sebebi ile fırça ve taraklar ile haftalık olarak taranabilir. Aksi halde tüyleri toparlanarak kötü bir görünüme sebebiyet verecektir. Bunun yanı sıra American Wirehair cinsi özel bir bakıma ihtiyaç duymaz! Kedinizin sağlıklı ve uzun bir ömür geçirebilmesi için fiziksel bakımı dışında mama içeriklerinin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. En iyi kedi mamalarını kullanarak kedinizin uzun yıllar boyunca sağlıklı yaşamasını ve hastalıklara karşı direnç göstermesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kediniz için ara sıra kullanacağınız vitamin ve ek besinler bağışıklık sistemlerini güçlendirerek daha enerjik ve mutlu olmalarını sağlayacaktır.

American Wirehair Vücut Yapısı

Sevgi dolu kalplerine rağmen vahşi hayvanları aratmayan yüz hatlarına sahip olan bu cinsi en çok kıvırcık tüyleri ön plana çıkarmaktadır. Kıvırcık olmasına rağmen sert olan tüyleri, dik ve sıktır. American Wirehair cinsi hakkındaki diğer özellikler ise gövdesinin genellikle iri olmasıdır. Dikdörtgeni andıran kafaları, orta boylu ve kemikli bacakları ve küçük ve oval şekilli patileri bulunmaktadır. Ağız ve çene yapıları iyi gelişmiştir. Kuyrukları orta uzunluktadır ve az kaslıdır. Son derece parlak ve dolgun tüylere sahip olan bu cinsi sahip edinmek isterseniz, kaçırmayın! Zira sert bakışlarının arkasında yumuşacık bir kalbi var…

American Wirehair Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Çocuklu aileler için son derece iyi bir tercih olan bu cinsi bir çocuk ile baş başa bıraktığınız zaman derhal arkadaş olmaya çalıştığına tanık olabilirsiniz. Genel olarak dost canlısı bir karaktere sahip olan American Wirehair cinsi, aynı zamanda diğer kedilerle de iyi anlaşır. Eğer köpek olan bir eve almak isterseniz, sakin bir ortamda tanıştırdığınız sürece bir sorun teşkil etmez. İçinde bulunan özellikler sebebiyle köpeklerle kısa sürede arkadaş olabilirler. Bazı yetişkin American Wirehair cinsi kediler köpeklerle iyi anlaşamadıkları için yavru kedi olarak da sahiplenebilir ve yavaş yavaş alıştırabilirsiniz.

American Wirehair Sağlık Durumu

Oldukça sağlıklı bir kedi cinsi olan American Wirehair, herhangi bir kalıtsal rahatsızlığa sahip değildir. Tek dikkat etmeniz gereken şey yağlı bir cilt yapısına sahip olduğu için stres ya da hava değişikliği sebebi ile meydana gelebilecek olan cilt sorunları olacaktır. Bu konu hakkında kedinizin veterinerinden yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda ağız ve diş sağlığı enfeksiyonlarının sebep olduğu periodontal hastalık riskini en aza indirgemek için ağız bakımına dikkat edilebilir. Kedinizin daha sağlıklı olmasını istiyorsanız kedi sağlık ve bakım ürünlerinden yararlanabilirsiniz. 

American Wirehair Eğitilebilir mi?

Sevgi dolu, oyuncu ve meraklı bir kedi olmasının yanında ayrıca zeki bir kedi cinsi olan American Wirehair, yetişkinlik döneminde eğitilmeye kalkılırsa zorluk çıkarabilir. İyi huylu olmasına rağmen pek de söz dinlemeyen bu cinsi yavru kedi olarak sahiplenerek bir nebzede olsa eğitebilirsiniz.

Dajana FD Blood Worms 100 Ml 8 Gr

Dajana FD Blood Worms 100 Ml 8 Gr

89.00 ₺
80.10 ₺
Lepus Soft Plus Köpek Yatağı Mor Large

Lepus Soft Plus Köpek Yatağı Mor Large

1,345.00 ₺
1,210.50 ₺