Kapat
x

American Eskimo Dog Özellikleri ve Bakımı

American eskimo dog türü eğlenmeyi oldukça seven, arkadaşlık kurmaya istekli ve yeni canlılarla tanışmayı seven bir köpek türüdür. Devamlı tetikte olan American eskimolar çok zeki ve kararlı canlılardır. Çok meraklı oldukları için birlikte yaşadıkları ailelerin devamlı peşinde dolaşabilmektedirler. Eğlenmeyi çok severler ve dışa dönüklerdir. Diğer köpek cinslerine göre daha geç olgunlaşmaktadırlar. Hatta doğduktan sonra iki yıl boyunca yavru köpek gibi görünürler. Birlikte yaşadıkları ailelerden sevgi ve ilgi görmeyi çok sever ve beklerler bu sebeple kendileriyle ilgilenilmediği zaman inatçılık yapabilirler. Devamlı hareket halinde olmayı sevdikleri için bahçe ortamında bakılabilmektedir.

American Eskimo Dog Karakter Özellikleri

Kuvvetli ve güçlü bir yapıya sahiptir. Doğası gereği yabancılara hemen ısınamaz ve şüpheyle yaklaşır. Bu özelliğiyle iyi bir bekçi köpeği olabilmektedir. Çok enerjiktir ve ilgi düşkünüdür. Kendine güveni tamdır ve yeni bilgiler öğrenme konusunda başarılıdır, eğitimi kolaydır. En sevmediği şey yalnız kalmak olduğu için kaldığında huysuz ve can sıkıcı olabilir. Yoğun işlerde çalışan kişilerin bu türü alması tavsiye edilmez çünkü evde ailesinden yeterince ilgi görmesi gerekmektedir.

American Eskimo Dog Kökeni

Kökeni tam olarak bilinmemektedir ama Nordic ve Spitz ırklarından gelmektedir. 20. yüzyılın başında Almanlar tarafından Amerika'ya götürülmüştür. Sirk oyuncusu olarak insanlara gösteriler yapmıştır. Kayıtlara ilk olarak Amerika'da geçtiği için ismi American eskimo olarak adlandırılmıştır. Koruma, polis görevlerinin yanı sıra şov amacıyla da kullanılmaktadır. Popüleritesi "Stout's Pal Pierre" adlı köpeğin gergin ip üzerinde yürümesi ile artmıştır. Gösterinin ardından bu türün yavruları satılmış ve ünlü bir cins olarak devam etmiştir.

American Eskimoların Bakımı

Düzenli bakım yapılması gereken türlerdendir. Tüylerinin matlaşmasını engellemek için belli aralıklarla fırçalanması gerekmektedir. Tüy döktüğü dönemlerde taramalarını sıklaştırmalı ve bakımına daha özen gösterilmelidir. Devamlı bakım istemektedirler ama tarama işleri oldukça kolay sürmektedir. Hatta tüy dökme dönemlerinde tüylerinin tıraş edilmesi önerilmektedir. Kendilerini sık sık temizleyen bir tür olduğu için yılda 4-5 kez yıkamak yeterli olacaktır. Sıcak havalardan pek hazzetmeyen bu tür soğuk havalarda kendini çok iyi ve enerjik hisseder. Kalça displazisi olma ihtimalleri vardır ve pirelere alerjileri olabilir. 10-15 yıl yaşayabilirler ve 4-5 tane yavru doğurabilirler.

American Eskimo Dog Eğitimi

En hızlı eğitim alabilen türlerdendir. Sahiplerini lider olarak tanımlarlar ve liderlerini mutlu etmek için özelliklerini göstermekten çekinmezler. Pozitif eğitim tarzı ile eğitilirler. Eğitimlerinin büyümeden verilmesi daha iyi geri dönüş almanızı sağlayacaktır. İtaat eğitimi verilmesi karakteri açısından önemlidir. Özellikle köpeklerin gelecekteki davranışları küçüklükte onlara verilen eğitimlerle şekillenmektedir. Bu sebeple eğitimlerine en kısa zamanda başlanması gerekmektedir. Ayrıca hızlı bir şekilde verilen eğitimleri almaktadırlar.