Kapat
x

American Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı

American cocker spaniel türü nazik, sevecen ve arkadaş canlısı özellikleriyle sosyalleşmeyi çok seven, özellikle çocuklarla iyi anlaşan hayvanlardır. Genç yaşlarda sosyalleşmeye başladıklarında ileriki yaşlarında canlılarla daha kolay iletişim kurmaktadırlar. Sevgi ve ilgiye çok düşkündürler. Aileler için oldukça uygun bir tür olmasının yanında çok başarılı bir avcıdır. Oldukça duygusal ve iyi huyludurlar. Toz, polen gibi maddelere karşı alerjileri olabilir. Uzun, sarkık kulakları, yuvarlak kafası ve asılı gibi duran kuyruklarıyla dikkat çekmektedirler. Ortalama 14-15 kg ağırlığında olurlar.

American Cocker Spaniel Karakteri

Bulunduğu yerde mutluluk saçan ve etrafındakileri mutlu etmeyi başaran bir türdür. Zeki ve sevgi doludurlar. Güzel yetiştirildiğinde iyi bir mizaha sahip olabilirler. Ailesiyle vakit geçirdiklerinde çok memnun olurlar. Avlanmada başarılı olması sebebiyle devamlı tetikte olan hayvanlardır. Aile içinde genellikle bir kişiyle daha farklı bir bağ kurmaktadırlar. Havlamayı seven ve böyle iletişim kurmaya çalışan bir türdür. Zekaları ile baş etmek zordur, aileleri enerjik ve bazı zamanlarda da sevgi dolu bir şekilde davranırken otoritesini korumayı da ihmal etmemelidir. Ailesi ile oldukça iyi anlaşan American cockerlar yabancılara karşı temkinli davranırlar. Koşmayı çok sevdikleri için düzenli olarak egzersize ihtiyaç duyarlar. Fiziksel ve duygusal olarak hassaslardır. Yumuşak kişiliği sayesinde iletişime geçtiğinizde sözünüzü dinlemeye çalışacaktır.

American Cocker Spaniel'in Eğitimi

İngiliz cocker spaniellerin eğitimi zordur. Eğitimine başlandığında sistemli ve düzenli bir şekilde devam edilmelidir. Nazik bir karakterde olduğu için eğitimi verilirken sert davranıldığında negatif sonuçlar doğurabilir. Eğitim sırasında sert davranıldığında strese girebilirler. Bunların yanı sıra öğrenmeye heveslilerdir. Evcilleştirilmeleri aşamalı olduğu için köpek eğitmenlerinden yardım alınması daha sağlıklı olabilir. Verilen eğitimler sonucunda başarılı geri dönüşler sağlanır. İtaat eğitimlerinde de hızlı bir şekilde başarı elde ederler. Meraklı ve avcı özelliklerine sahip oldukları için dikkatlerini çeken kokuları takip ederek kaybolabilirler. Bu sebeple itaat eğitimleri oldukça önemlidir.

American Cocker Spaniel Kökeni

Kökeni İngiltere'ye dayanmaktadır. 1800'lü yıllarda Kuzey Amerika'ya getirilmiştir. Amerikan ve İngiliz Spanielleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Önceki yıllarda avcı özellikleri sebebiyle sıklıkla avcılarla ava çıkmışlardır. Bulma yetenekleri oldukça kuvvetli hayvanlardır. Şuan hala kuş ve tavuk yakalamak için yararlanılmaktadır.

American Cocker Spaniel Bakımı

Tüylü bir yapısı olduğu için bu türün bakımı çok önemlidir. Her gün taranma ve fırçalama yapılmalıdır. Hassas bir tür olduğu için kulak ve göz enfeksiyona karşı dikkatli olunmalıdır, kulak ve göz bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Pet kuaförlerine götürülerek daha güzel görüntülere sahip olabilirler.