Kapat
x

Alman Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Alman çoban köpeği aynı zamanda "Alman kurdu" olarak da tanınan güvenilir, sadık ve koruma görevleri içinçeşitli ırk çalışmalarıyla ortaya çıkmıştır. 1800'lü yıllardan beri hayatımızda olan bu tür genellikle polis köpeği olarak görev yaparken yasa dışı malları bulma konusunda oldukça yeteneklidir. Genellikle 10-12 yıl arasında yaşamaktadır. Ordu içinde de insanlara oldukça yardım eden bu tür zor şartlara dayanıklı yapısıyla dikkat çekmektedir. Oldukça güçlü ve zeki olan Alman çoban köpeği dünyada da kısa sürede popüler olmuştur. Kendinden emin ve korkusuz bir tür olan Alman kurdu genellikle düşmanca tavırlar sergilememektedir ve insan dostudur. Büyük cüssesinin yanında atletik yapısı ile mükemmel bir iş köpeğidir. Temkinli karakteri sayesinde bekçi olarak da görev alan bu tür tehlike anında sahibine haber vermektedir.

Alman Kurdu Karakter Özellikleri

Kendi başına vakit geçirmekten mutluluk duyan türlerden biridir. Vahşi görünümünün ardında saldırgan bir yapıya sahip değildir. Arkadaşlık konusunda da çok seçici davranmaktadır, bu seçicilik sonucunda bağlandıkları kişilere çok sadıktırlar. Birlikte olduğu ailesine karşı oldukça koruyucudur. Akıllı bir tür olması sebebiyle eğitimi de kolaydır. Aldıkları eğitimler sonucunda sağır kişileri uyandırmak, zil çalmak ve yaklaşan tehlikeleri hissederek önlem almak gibi pek çok yeteneği barındırmaktadır. Her ne kadar yalnız kalmayı seven bir tür olsa da uzun süre yalnız kalması sonucu agresifleşebilmektedir.

Alman Çoban Köpeği'nin Bakımı

Diğer köpek türlerinde olduğu gibi Aman kurdu için de düzenli bakım uygulamaları gerekmektedir. Haftada 1 yada 2 kez ölü tüylerden ve derinden kurtulması için köpek tarağı ile taranmalıdır. Beraberinde enerjisi yüksek olan bu tür düzenli egzersizler ile yürüyüş ve kuşu etkinliklerine dahil edilmelidir. Böylece formda ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Buna ek olarak tüm beslenme ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmanız gerekmektedir. Alman kurdu yaşamı boyunca kaliteli köpek maması ve diyete uygun beslenme gerçekleştirilmelidir.

Alman Çoban Köpeği Eğitimi

Eğitime oldukça açık ve hareket etmeyi çok seven köpeklerdir. Öğrenmeye oldukça açık ve isteklilerdir. Genellikle sahiplerinin sesine duyarlı olurlar. Esnek öğrenme yetenekleri sayesinde çeşitli köpek sporlarını yapabilirler. Eğitimleri de oldukça kolay bir şekilde verilebilmektedir.

Alman Çoban Köpeklerinin Kökeni

Almanya'da Wurtemberg, Thurginia ve Bavaria bölgelerinden toplanana çoban köpekleriin çiftleştirilmesiyle ortaya çıkan ırktır. Eğitilebilirliği yüksek bir Alman çoban köpeği yaratma isteğiyle ortaya çıkmıştır. 1915'e kadar uzun ve kısa tüylü türleri yarışmalara katıldı.

Sobo Akvaryum İç Filtre WP-2000F

Sobo Akvaryum İç Filtre WP-2000F

390.00 ₺
351.00 ₺