Kapat
x

Alaskan Malamute Özellikleri ve Bakımı

Alaskan malamute en eski Kuzey Kutbu köpeklerindendir ve kutupların soğuk havalarına, engebeli arazilerine dayanıklı kızak köpeğidir. Genellikle Sibirya kurdu ile karıştırılmaktadır. Kocaman cüsseleri ve kurda benzeyen yüzleri ile korkulacak bir cins gibi gözükseler de aşırı sevecen ev arkadaş canlısıdırlar. Yapısı itibariyle bir Alaskan malamute gördüğünüzde etkilenme olasılığınız çok yüksektir. Kalın, çift katlı bir kürk yapısı ve tüylü bir kuyruğa sahiptir. Ayakları tüylü ve oldukça kalındır. Gözleri küçük, koyu renkli, badem şeklindedir ve bakışları oldukça gururludur. Bu türümüzün göz rengi asla mavi olmamaktadır ve bakışlarındaki ifade oldukça sıcaktır. Kürk rengi beyaz, siyah, gri ve kızıl olabilir. Bacak ve burun uçları genellikle beyazdır.

Alaskan Malamute Karakter Özellikleri

Oldukça sadık ve zeki bir köpek türüdür. Bu sebeple sahipleriyle çok iyi iletişim kurmalarıyla bilinirler. Çocuklarla da  çok iyi iletişim kurmaktadırlar. Alaskan Malamute'un yavruları büyüdükçe, olgun ve ağırbaşlı halleri ortaya çıkar. Arkadaş canlısı olma özellikleri çok fazla olduğu için bekçilik yapamazlar. Yeterince ilgi gösterilmesi halinde bahçede beslenebilen türümüz evde ailesiyle birlikte de yaşayabilmektedir. Yeterince ilgi ve dikkat gösterilmediğinde tahribat eğilimi gözlenebilmektedir. Açık hava aktivitelerine aşıklardır ve yeterince teşvik edildiklerinde itaat konusunda başarılı olurlar. Resmi itaat eğitimlerine uymasalar da sahibini memnun etmek isteyen malamutlar itaat eğilimi gösterir. Erkek olanlar fazla dominant olabilir. Genel olarak bakıldığında diğer köpeklere göre sessiz sakin türlerdir ama uluma ve kazıma içgüdüleri olduğu da unutulmamalıdır. Diğer cins köpeklerle karşılaştırıldığında kavga etme olanağı yüksek olduğu için gözetim altında tutulmalıdır. Düzgün bir şekilde sosyalleşmesi için eğitilmesi önerilir.

Alaskan Malamute'un Kökeni

Aşırı soğuklara karşı koyabilen ve kalın kürküyle Kuzey Kutup bölgesinden gelen bir türdür. İlk olarak Alaska’nın Mahlemut köyünde yaşadığı bilinmektedir. Kutup ayılarını kovalayan, fok avlayan ve kızak çeken bu tür çalışkanlıkları ile insanların en yakın dostlarından biri haline gelmiştir. 1896'da Alaska'ya gelen pek çok göç ve gelen çeşitli köpek ırklarıyla Malamute türü bozulmuş ve kaybolmaya yüz tutmuştur. Yine de diğer kabilelere göre yalıtılmış olarak yaşamaya çalışan Mahlemut köyü bu yaşam tarzlarıyla köpek ırkının korunmasına yardımcı olmuşlardır. 1920 yılında İngiltere'de bir yetiştirici Alaskan malamute'u tarafından kurtarılmasıyla popülerliği oldukça artmıştır. Ardından da Amiral Byrd isimli kaşifin Antartika keşfi sırasında kendine yardımcı olması için bu türümüzü seçmesi ile dünyaya tanınmıştır.

Alaskan Malamute'un Bakımı

Yeterli egzersiz ve sık tarama bu türümüz için iki önemli bakım yöntemidir. Uzun mesafe koşmayı ve yürümeyi çok seven bu ırkımızın her gün mutlaka koşturulması ve yürütülmesi gerekmektedir. Aşırı tüy dökmeleri sebebiyle sık sık taranmaları gerekmektedir. Ne kadar çok tüy dökseler de hiç kokmamaktadırlar.

Alaskan Malamute'un Eğitimi

Genellikle ailelerini kendi sürüleri olarak görmektedirler bu sebeple hiyerarşik olarak sürü içerisinde yükselmek onlar için içgüdüseldir. Eğitimine ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olacaktır ve eğitim sürecinde kararlılık gösterilmesi çok önemlidir. Önemli komutlar öğretilmek isteniyorsa önce onların saygılarının kazanılması gerekmektedir. Saygı duyacak bir sürü liderinin olmadığını hissettiklerinde belli bir düzene oturup eğitilebilmeleri mümkün hale gelmektedir.