Kapat
x

Airedale Terrier Özellikleri ve Bakımı

Airedale Terrier Karakter Özellikleri

Airedale Terrier akıllı, özgür, cesur ve sadık bir köpek türüdür. Nadir de olsa havlayan bu türün inatçılık özelliği fazladır. Haylazca davranışları olabilen bu tür tam bir oyun müptelasıdır. Aile yaşantısına mükemmel derecede uyum sağlayabilmektedir. Apartman hayatına çok uygun bir tür olmamasına rağmen yeterli egzersiz yaptırıldığında ve gezdirildiğinde mutlu bir hayat sürebilir. Eğitim sürecine erken başlanması ileride yabancılara karşı daha sevecen davranmasını sağlayacaktır. Genlerinde bekçilik özelliği olduğu için bölgesine karşı aşırı bir koruma içgüdüsü hissetmektedir.

“Terrierlerin Kralı” olarak adlandırılan bu türümüz sevimli davranışlarıyla çok sempatik bir dosttur. Enerjisi hiç bitmez ve tek başına zaman geçirmek onlara göre değildir. Yalnız bırakıldıkları zaman aile bireylerini cezalandırmak için ev eşyalarına zarar verebilir.  Airedale Terrier'in uzun başı, derin göğsü, düz sırtı, düz bacakları ve küçük, yuvarlak ayakları vardır. Sarkık ‘V’ şeklinde kulakları, küçük ve koyu renkli gözleri, siyah bir burnu ve makas gibi keskin dişleri ile dikkat çeker. Ağır duruşludur ve dik bir kuyruğu vardır. Dişleri Teriyerler arasında en geniş olanlarıdır ve ısırdıklarında çok can yakabilmektedirler.

Airedale Terrier Bakımı

Az da olsa taranması yeterlidir ancak gösteri köpeği olarak büyütülüyorsa ciddi boyutta bakıma ihtiyaç duyarlar. Haftada iki defa taranmaları ve yılda iki defa tüyleri temizlenmelilerdir. Sağlığı genel olarak mükemmel olan bu türümüz diğer pek çok cinslere benzer olarak göz hastalıkları ile kalça displazisine karşı hasstır. Genellikle 10-13 yıl yaşayan bir Airdale 5-12 yavru dünyaya getirebilmektedir.

Airedale Terrier'in Eğitimi

Çok akıllı bir köpek türü olduğu için ondan istenileni hemen anlayabilmektedir. Eğitimi sırasında ona farklı ödüller sunarak sıkılmasını önleyebilirsiniz. Farklı oyuncaklara ve ödüllere bayılırlar. Airedale türünün eğitimi oldukça başarılı bir şekilde ilerlemektedir bu sebeple tuvalet eğitimi ve itaat eğitiminde çok zorluk yaşanmamaktadır.

Airedale Terrier'in Tarihi

Terrier ırkları içerisinde en büyük olanıdır. Hanngi ırkların melezlemesi ile ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. İlk görüldüğü tarih 1853 olarak belirtilmektedir. Yüzme yeteneği çok gelişmiş bir türdür. Ayrıca avcılık alanında da sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle boyutları nedeniyle tüm dünyada büyük bir popülerlik sağlamıştır. Aire Valley bölgesinde ortaya çıkmıştır. 1880 yılından itibaren tüm dünyada yaygın olarak tanınmaktadır. İsmi zor olduğu için her ülkede farklı bir isim ile tanınmaktadır.1949 yılında ABD’nin en popüler 20. köpek ırkı olmuştur.