Kapat
x

​Köpekler Neden Ulur Biliyor Musunuz? | Petcanlar

Köpekler neden ulur sorusu köpeklerle ilgili en merak edilen konulardan bir tanesidir. Yazımızın devamında köpeklerin uluma sebeplerini inceleyeceğiz.​ Köpeklerin soyu kurtlara dayandığından dolayı, ulumalarına aslında çok da şaşırmamak gerekir. Bazı zamanlarda köpeklerin ulumaları farklı etkenlerden ya da sorunlardan ortaya çıkabilir.

Peki Köpekler Neden Ulur ?

Uluma eylemi, köpeklerin vokal iletişim amacıyla başvurdukları bir yöntemdir. Bazen ilgi çekmek, insanlarla ya da birbirleriyle iletişime geçmek ve kendi varlıklarını belli etmek için ulumaktadırlar. Ulumanın bilindik sebeplerinin dışında ise bazen köpekler yüksek desibelli seslere de uluyabilirler. Bu seslere örnek olarak, ambulans sirenleri ya da müzik aletleri sayılabilir. Köpeğinizde aşırı uluma gibi bir problem varsa, köpekler neden ulur sorusunun cevabını bilmenizde fayda var.

Köpeklerin en eski ataları olan kurtlar, birbirleriyle iletişim yöntemi olarak ulumayı tercih etmektelerdi. Yaradılışsal olarak köpeklerin de bazı içgüdüleri taşıdığını bilmeniz gerekir. Günümüzde köpekler sadece iletişim kurmanın dışında çok fazla farklı etkenden dolayı uluyabilirler. Örnek verecek olursak; dikkat çekmek, tehlikelere karşı insanları uyarmak, başka köpeklerle iletişime geçmek, tiz ve yüksek seslere tepki göstermek sayılabilir. Uluma davranışı yazımızda da bahsettiğimiz gibi gayet normal karşılanmalıdır. Ana sebeplerin dışında köpeklerin sürekli uluma halinde olması insanlarda kaygı uyandırabilecek bir davranıştır. Köpekler neden ulur sorusunun bir başka cevabı ise ayrılık kaygısı ya da bir rahatsızlık olabilir. Ayrılık kaygısı köpeklerde sıklıkla rastlanan bir durumdur. Köpekler, sahipleri evden gittiğinde dikkat çekmek ve sahibini eve çağırmaya çalışmaktadır. Bu yolla dikkat çekmek isteyen köpekler uluyarak bu durumu çözmeye çalışırlar. Eğer köpeğiniz yanınızdayken bilinen bir neden olmaksızın sürekli olarak havlıyorsa bu bir hastalığın habercisi olabilir. Bu tarz bir durumla karşılaşıyorsanız köpeğinizi veterinere göstermelisiniz. Ayrıca ulumalar konusunda da uzmanlara danışarak belirli eğitimler sonucu yalnız kaldıklarında ayrılık kaygısı yaşama sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Tüm evcil hayvanlarınızın sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmesi için ihtiyaç duydukları tüm mama ve ek vitaminlere Petcanlar üzerinden ulaşabilirsiniz. Her bütçeye uygun evcil hayvan aksesuarı, sağlık-bakım ürünleri, eğitim ve temizlik malzemelerinin hepsine www.petcanlar.com  adresinden 7/24 ulaşabilirsiniz.

M-Pets Bloom Oyun Topu Tahiti Serisi

M-Pets Bloom Oyun Topu Tahiti Serisi

310.00 ₺
279.00 ₺
Eastland Oyuncak Fare 1 Adet 6 Cm

Eastland Oyuncak Fare 1 Adet 6 Cm

29.00 ₺
26.10 ₺
Lepus Siyah Metal Köpek Çiti 65x65 Cm

Lepus Siyah Metal Köpek Çiti 65x65 Cm

1,278.00 ₺
1,150.20 ₺