Kapat
x

​Cardigan Welsh Corgi Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Cardigan Welsh Corgi köpek cinsi ufak boyutlarda fiziğe sahip olmasına rağmen cesur ve koruma içgüdüleri oldukça yüksek olan bir türdür. Enerji dolu bir yapısı vardır ama apartman yaşantısına uyum sağlayabilir. Oldukça şık ve sakindirler. Birlikte yaşadıkları aileleri ile yakından bağ kurmayı severler. Sevecen ve zekidirler. Aile içinden genellikle bir kişiyi seçerek o kişiyle daha iyi anlaşırlar. Pembroke Welsh Corg cinsi ile kıyaslandığında daha agresif olabilirler. Ufak cüsselerine rağmen sahiplerini korumak için tehlikeli durumlara girmekten çekinmezler ve kendilerinden büyük köpeklerle bile çatışmaya hazırlardır. Ağırlıkları uzunluklarının iki katıdır. Kendine görevler verilmesinden çok hoşlanırlar. Adaptasyon yeteneği çok kuvvetlidir ve yumuşak bir mizaçları vardır. ​

​Cardigan Welsh Corgi Karakteri

Enerji dolu, aktif bir köpek ırkıdır. Zeki, çevik ve kuvvetli yapıları sebebiyle bekçilik yetenekleri de gelişmiştir. Diğer evcil hayvanlarla anlaşmaları için küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmeleri gerekmektedir. Yabancılara karşı tetiktedirler ve kendi bölgelerine yabancıların girmesinden hoşlanmazlar. Çoğu kişi için itaatkar olmaları sebebiyle köpek almadan önce tercih sebebi olmaktadır. Yabancılara karşı temkinli olsalar da sevecen köpeklerdir. Sahiplerini mutlu etmeyi çok severler ve onları mutlu ettikçe kendileri de çok neşelenir.  Oyun oynamayı çok severler ve birlikte oyun oynadıkları kişileri yaşlarına göre çok zorlamadan oyunu onlar için kolaylaştırırlar. Evini ve etrafını bekleyen bekçi köpekleridir. Tehlikeli durumlarda havlayarak sahiplerine haber verir. Havlamaya eğilimli oldukları için bazı zamanlarda rahatsız olabilirsiniz.

Cardigan Welsh Corgi Bakımı

Düzenli olarak fırça ile taranmaları gerekmektedir. Köpek tarak ve fırçaları kullanılarak ölü tüyleri temizlenmelidir. Gerekli görülen durumlarda köpek şampuanları ile yıkanmaları yeterli olacaktır. Ortalama 12-15 yıl arasında yaşarlar. Göz hastalıkları, obezitenin tetiklediği hastalıklar bu cinslerde görülebilir. Bu sebeple sağlıklı beslenmeleri ve düzenli olarak egzersiz yapmaları sağlıklı bir ömür sürmeleri açısından gereklidir. Bu cinslerde görülebilen bir diğer hastalık omurilik dejeneratif miyelopatisidir. Ayaklarını birbirlerine çok yakın tutmaları ile ortaya çıkan hastalık düzenli veteriner kontrolleri ile engellenebilmektedir. Dışarda yaşamaya uygun canlılar olsalar da evde yaşamaları ve oynamak için bahçeye çıkmaları daha uygundur. ​Yılda iki defa tüy değişimi yaşarlar. Bu türün bakımları çok zor değildir.

Cardigan Welsh Corgi Eğitimi

Eğitimi oldukça kolay olan ırklardandır. İstekli öğrenciler oldukları için kendilerinden beklenen her şeyi hızlıca öğrenirler. Eğitmenlerini mutlu etmek için çaba sarf ederler. Köpek sporlarında başarılılardır ve atik bir yapıları vardır. Azarlayarak veya cezalandırarak onlara bir şeyler öğretmek istendiğinde sadece hevesleri kırılmış olur. Onlara daha çok ödüller vererek ve teşvik ederek verdiğiniz eğitimler pozitif geri dönüş sağlamaktadır. Köpek ödülleri eğitimlerinde hızlı ilerlemelerine ve sevildiklerini hissetmelerine sebep olmaktadır.

​Cardigan Welsh Corgi Görünümü

Hafif yassı olan başlarının üzerinde uzun, yuvarlak ve yukarı eğimli kulakları vardır. Sırtları düz ve boyları kısadır. Geniş ve yuvarlak ayakları vardır ve kuyrukları kesik değildir. Görünüşleri Alman çoban köpeklerine ve tilkilere benzemektedir. Pembroke Welsh Corgi​ cinsine görünüş olarak benzerler ama onlardan büyük kulakları ve daha ağır vücutları ile ayırt edilebilirler. Gövdeleri uzundur.

Cardigan Welsh Corgi Kökeni

Sürü otlatma özelliği olan en eski cinslerdendir. Galler ülkesinin tarihine bakıldığında 3000 yıl öncesinden beri var oldukları düşünülmektedir. ‘Cüce köpek’ ya da ‘Toplama köpeği’​ olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Yirminci yüzyıldan beri İngiliz bahçelerini koruduğu için "Bahçe Köpeği" olarak bilinmektedir. Köklerini Teckel ailesinden aldığı ve renk çeşitliliği için de Collie cinsi ile birleştirilmiştir. Avcı veya koruma köpeği olarak görevler almışlardır. 1935 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmıştır.

Cardigan Welsh Corgi ve sahip olduğunuz diğer köpekler için siz de Petcanlar.com'u ziyaret edebilir, köpeğinizin ihtiyacı olan tüm köpek ürünlerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Lepus Seramik Kedi Mama Kabı 250 Ml

Lepus Seramik Kedi Mama Kabı 250 Ml

149.00 ₺
134.10 ₺